Като резултат от процеса на кетозис тялото се променя от организъм, изгарящ въглехидрати, в такъв, изгарящ мазнини. Затова и според теорията на Аткинс в такова тяло започват да намаляват местата, където има натрупани мазнини – най-често бедрата, корема и задните части. Крайният резултат – намаляване на теглото.
От научна гледна точка, при консумиране на въглехидрати, захарта бързо навлиза в кръвообращението. За да отговори адекватно на процеса, тялото започва да произвежда инсулин, който дава възможност глюкозата да се съхранява в черния дроб и мускулите под формата на глюкоген, но тези места на съхранение бързо се запълват. Тогава инсулинът превръща останалите количества захар в мазнини – именно тези, от които се опитваме да се освободим.
Според теорията на Аткинс, ако тялото продължи да произвежда „твърде много“ инсулин, в опита си да се справи тялото стига до състояние на проблем в метаболизма, прерастващ в диабет. Д-р Аткинс твърди, че това състояние, следва да бъде наричано „нестабилна кръвна захар“ - защото нивото на глюкоза в кръвта рязко се увеличава, а в последствие също така рязко спада, т.е. налице са ранни показания за диабет. При кетозис, тялото изгаря излишните мазнини, и според теорията на Аткинс, постепенно си възвръща нормалния метаболизъм. Въпреки че препоръчваната диета нерядко води до покачване на холестерола, привържениците й твърдят, че скоро неговите нива се нормализират – след като теглото достигне нормални показатели.
За повечето хора, консумацията на въглехидрати не бива да надхвърля 40 грама на ден – за да може да се задейства описаният по-горе механизъм. Въпреки че Аткинс не обръща специално внимание на физическите натоварвания, при някои хора те се препоръчват – за да се достигне до кетозис. Препоръчва се засиленият прием на мултивитаминни добавки, тъй като те не произхождат от зеленчуци или плодове.
Диетичният план разрешава да се ядат много храни, за които спазващите...