
Тези резки скокове на кръвната захар поради консумацията на високогликемични храни са особено опасни за хора с диабет, тъй като те не могат да регулират адекватно нивата на глюкозата си. Но от друга страна, контролът на кръвната захар е от съществено значение и за всички останали, включително за желаещите да отслабнат.
Какво може да се яде
Не количеството, а качеството на въглехидратите стои в основата на всички ниско гликемични диети. Идеята е, човек да се чувства възможно най-сит, консумирайки предимно храни с нисък гликемичен индекс – пълнозърнести продукти, плодове, зеленчуци, бобови растения, приемани заедно с крехки меса и здравословни мазнини. Съответно следва да се избягват храни с висок ГИ.
Объркване най-често настъпва, когато в менюто се появят храни, чиито ГИ варира в широки граници. Типичен пример за това са морковите (с ГИ от 16 до 92) или сладките изделия, които могат да имат индекс по-нисък от този на картофите.
Истината е, че ниският гликемичен индекс не е гаранция за здравословен избор. Нискогликемичните храни като някои сладкиши и чипс не са сред най-полезните и желани, щом целта е отслабване. Аналогично, има храни с висок ГИ като царевица, печени картофи, плодови сокове, които могат адекватно да се включат в здравословения хранителен режим.
Как работи диетата
Диетите, базирани на гликемичния индекс, се базират на теорията, че храните с висок ГИ повишават нивата на кръвната захар и стимулират отделянето на големи количества инсулин – хормон, който отчасти е отговорен за натрупването на подкожна мастна тъкан.
Въпреки това диетолозите все още не са на едно мнение относно ефикасността на ГИ при отслабване. Една от причините за това е фактът, че той не е константна величина и зависи от много фактори – от зрелостта до метода на приготвяне на храната. Например, колкото...