
Спорен е въпросът дали на гъбите трябва да се гледа като на обикновена или на суперпитателна храна. Независимо от това, няколко основни факта остават реалност: Гъбите са хранителни, достъпни и могат да подобрят хранителния ни режим. Освен това са лесни за готвене, а вкусът им „на земя“ ги прави харесвана от повечето хора храна.
Хранителен профил на гъбите
Гъбите се състоят от 90% вода. Разредеността на хранителните вещества във водата привидно кара хранителните нива да изглеждат ниски. Но всъщност гъбите са висококачествена храна - заради количеството и качеството на съдържащите се в тях протеини, витамини, минерали и диетични фибри.
Гъбите са с концентрация на протеини 2,78% и съдържание на фибри 1,08%. Когато водата се отнеме, концентрацията на протеини достига 13,4%, а съдържанието на фибри – 18,2%. Висококачествените протеини са причина да наричат гъбите „вегетарианско месо“. Съдържанието на мазнини е 0,165% като всички те са полезни, ненаситени. Съдържанието на въглехидрати е 1%.
Цялостната хранителна структура на гъбите е много важна за доброто здраве и контрола на телесните мазнини. Гъбите съдържат значително количество фибри. Съдържанието на въглехидрати и мазнини е ниско, докато количествата протеини и витамини съответстват на препоръчителния дневен прием. Този тип храна може да стабилизира кръвната захар в нормални или близо до тях нива и подобрява чувствителността към инсулина. По този начин гъбите могат да забавят активизирането на инсулина и с това улесняват синтезирането и складирането на известно количество мазнини. Могат да осигурят и адекватна хранителна подкрепа за баланса на телесните функции.
Аминокиселините в гъбите
Гъбите съдържат 17 аминокиселини, сред които...