Все пак в храненето, както ще се опитаме да покажем, има доста относителни неща:
1. Трябва да се ядат колкото се може повече зеленчуци.
Този съвет не предизвиква никакви съмнения в неговата правота, тъй като в зеленчуците се съдържат много витамини и полезна целулоза. Освен това те са ниско калорични и за сметка на обема създават чувство за ситост, намаляват налягането и нормализират дейността на отделителната система.
Но твърде голямото количество сурови зеленчуци може да предизвика проблеми в стомашно-чревния тракт.
Не се хранете и само с едни и същи зеленчуци (независимо дали в някоя диета не ви препоръчват именно това!), защото така увеличавате риска от недостиг на желязо.
2. Веднъж и завинаги можем да се откажем от мазната храна.
Така ли е наистина? Да – добре е да ядем по-малко мазно месо, колбаси, мазни млечни продукти, защото те са източник на холестерол, който в големи количества предизвиква атеросклероза и проблеми със сърцето. От друга страна обаче не трябва напълно да се отказваме от мазнините, защото по този начин се намалява приемът на витамин А, имащ пряка роля за зрението, както и на витамин Е - наричан неслучайно “витамин на красотата”.
3. Поради недостига на мазнини много хора започват да консумират повече захар.
Да – това е често срещана зависимост. Много често след отказване от мазната храна, се стига до повишена употреба на захар под различна форма, а това също увеличава теглото.
Кравето маслото може спокойно да се замени с растително. Тази промяна е полезна и за сърцето, тъй като растителното масло не съдържа холестерол. От дрга страна и растителното масло е доста калорично, т.е. трябва да се внимава и с него.
Не е нужно да се отказвате изцяло и от кравето...