
Недостигът от бавно усвояващи се въглехидрати (каши, пектини, целулоза, съдържащи се в пълнозърнестите видове хляб и в зеленчуците) води до наднормено тегло, а следователно до диабет от втори тип.
Сред причините, предизвикващи диабета са и твърде слабата физическа активност и наследствеността, но главната причина все пак остава затлъстяването. Съществува 30% вероятност от наследяване на диабета по майчина или бащина линия. А ако от диабет страдат и двамата родители, вероятността за неговата поява при детето е 100%.
Гените “включват” болестта при повишаване на теглото на потомците.
С всеки 15 години броят на болните от диабет в света се удвоява. Той е признат за първата епидемия на 21 век, която няма инфекциозен характер, а неговата профилактика не е толкова сложна.
Според данните на Международната диабетична федерация, диабетът от втори тип може лесно да се избегне с помощта на правилното хранене и умерените занимания със спорт.
Диетата на хората със захарен диабет се състои от обикновени продукти, плодове и зеленчуци, но важно правило е да се знаят тези от тях, които повишават захарта в кръвта.
Особено внимание трябва да се отделя на продуктите, съдържащи въглехидрати. Трябва да се предпочита морската риба, обезмаслената извара, растителните белтъчини, от които най-ценна е соевата.
Съществуват 3 групи въглехидрати:
І група - тя е разрешена и абсолютно безопасна
Към нея спадат всички видове зеленчуци (освен картофите), гъби, кафе, чай, минерална вода, напитки със заместители на захарта.
ІІ група - “Разделяй порцията по равно”
Ориз, грис,фиде, юфка, бисквити, мляко и кисело млечни продукти (не повече от 2 чаши дневно), плодове.
ІІІ група - Забранените продукти
Това са захар, пасти...